| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.156" (29.36mm) |
| Diameter - Inside: | 0.886" (22.50mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.130" (104.90mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 39.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71449CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.00,W= .039 |
In Stock: 258 $6.69000 |
|
71454CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 2.00,W= .039 |
In Stock: 250 $6.69000 |
|
71414CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.50,W= .059 |
In Stock: 225 $6.69000 |
|
S-3002CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 5.38,W= .078 |
In Stock: 155 $6.69000 |
|
3355CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 1.88,W= .125 |
In Stock: 143 $6.69000 |
|
71376CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .048 |
In Stock: 715 $6.70000 |
|
1843CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.281,L= 5.00,W= .055 |
In Stock: 679 $6.70000 |
|
71676CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.00,W= .058 |
In Stock: 220 $6.70000 |
|
S-3212CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 7.13,W= .072 |
In Stock: 126 $6.70000 |
|
LL-52CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .312,L= .81,W= .045 |
In Stock: 348 $6.71000 |