| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.048" (1.22mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.324" (8.23mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.880" (22.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 31.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
1843CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.281,L= 5.00,W= .055 |
In Stock: 679 $6.70000 |
|
71676CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.00,W= .058 |
In Stock: 220 $6.70000 |
|
S-3212CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 7.13,W= .072 |
In Stock: 126 $6.70000 |
|
LL-52CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .312,L= .81,W= .045 |
In Stock: 348 $6.71000 |
|
K-87CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .41,W= .069 |
In Stock: 200 $6.71000 |
|
S-3043CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .578,L= 7.63,W= .0625 |
In Stock: 172 $6.71000 |
|
70761SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= .38,W= .045 |
In Stock: 10,270 $6.72000 |
|
71362SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .0475 |
In Stock: 3,711 $6.72000 |
|
71365SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .047 |
In Stock: 1,616 $6.72000 |
|
70332SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .81,W= .020 |
In Stock: 422 $6.72000 |