| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.071" (1.80mm) |
| Diameter - Outside: | 0.843" (21.41mm) |
| Diameter - Inside: | 0.701" (17.81mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 7.130" (181.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.2 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LL-52CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .312,L= .81,W= .045 |
In Stock: 348 $6.71000 |
|
K-87CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .41,W= .069 |
In Stock: 200 $6.71000 |
|
S-3043CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .578,L= 7.63,W= .0625 |
In Stock: 172 $6.71000 |
|
70761SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= .38,W= .045 |
In Stock: 10,270 $6.72000 |
|
71362SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .0475 |
In Stock: 3,711 $6.72000 |
|
71365SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .047 |
In Stock: 1,616 $6.72000 |
|
70332SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .81,W= .020 |
In Stock: 422 $6.72000 |
|
70561SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= .63,W= .020 |
In Stock: 364 $6.72000 |
|
71376SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=.420 L= .88, W= .048 |
In Stock: 315 $6.73000 |
|
NN-90CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .72,W= .033 |
In Stock: 207 $6.73000 |