| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.059" (1.50mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.302" (7.67mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.500" (38.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 38.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-3002CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 5.38,W= .078 |
In Stock: 155 $6.69000 |
|
3355CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 1.88,W= .125 |
In Stock: 143 $6.69000 |
|
71376CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .048 |
In Stock: 715 $6.70000 |
|
1843CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.281,L= 5.00,W= .055 |
In Stock: 679 $6.70000 |
|
71676CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.00,W= .058 |
In Stock: 220 $6.70000 |
|
S-3212CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 7.13,W= .072 |
In Stock: 126 $6.70000 |
|
LL-52CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .312,L= .81,W= .045 |
In Stock: 348 $6.71000 |
|
K-87CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .41,W= .069 |
In Stock: 200 $6.71000 |
|
S-3043CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .578,L= 7.63,W= .0625 |
In Stock: 172 $6.71000 |
|
70761SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= .38,W= .045 |
In Stock: 10,270 $6.72000 |