| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.042" (1.07mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.396" (10.06mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 22.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71470CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.25,W= .035 |
In Stock: 135 $6.65000 |
|
71519CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .63,W= .051 |
In Stock: 115 $6.65000 |
|
S-217CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.281,L= 2.63,W= .041 |
In Stock: 185 $6.66000 |
|
71226CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .051 |
In Stock: 526 $6.67000 |
|
71735CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.75,W= .049 |
In Stock: 4,008 $6.68000 |
|
71750CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.50,W= .055 |
In Stock: 1,829 $6.68000 |
|
71711CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .50,W= .045 |
In Stock: 1,758 $6.68000 |
|
71738CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.50,W= .049 |
In Stock: 1,166 $6.68000 |
|
71736CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.00,W= .049 |
In Stock: 487 $6.68000 |
|
3169CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.312,L= 2.63,W= .162 |
In Stock: 115 $6.68000 |