| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.041" (1.04mm) |
| Diameter - Outside: | 1.281" (32.54mm) |
| Diameter - Inside: | 1.199" (30.45mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.630" (66.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.53 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71226CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .051 |
In Stock: 526 $6.67000 |
|
71735CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.75,W= .049 |
In Stock: 4,008 $6.68000 |
|
71750CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.50,W= .055 |
In Stock: 1,829 $6.68000 |
|
71711CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .50,W= .045 |
In Stock: 1,758 $6.68000 |
|
71738CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.50,W= .049 |
In Stock: 1,166 $6.68000 |
|
71736CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.00,W= .049 |
In Stock: 487 $6.68000 |
|
3169CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.312,L= 2.63,W= .162 |
In Stock: 115 $6.68000 |
|
71457CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .75,W= .046 |
In Stock: 5,268 $6.69000 |
|
S-303CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.437,L= 3.59,W= .080 |
In Stock: 1,188 $6.69000 |
|
S-3013CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= 4.50,W= .070 |
In Stock: 442 $6.69000 |