| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.051" (1.30mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.258" (6.55mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.940" (23.88mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 51.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71735CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.75,W= .049 |
In Stock: 4,008 $6.68000 |
|
71750CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.50,W= .055 |
In Stock: 1,829 $6.68000 |
|
71711CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .50,W= .045 |
In Stock: 1,758 $6.68000 |
|
71738CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.50,W= .049 |
In Stock: 1,166 $6.68000 |
|
71736CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.00,W= .049 |
In Stock: 487 $6.68000 |
|
3169CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.312,L= 2.63,W= .162 |
In Stock: 115 $6.68000 |
|
71457CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .75,W= .046 |
In Stock: 5,268 $6.69000 |
|
S-303CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.437,L= 3.59,W= .080 |
In Stock: 1,188 $6.69000 |
|
S-3013CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= 4.50,W= .070 |
In Stock: 442 $6.69000 |
|
10177CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.156,L= 4.13,W= .135 |
In Stock: 320 $6.69000 |