| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.049" (1.24mm) |
| Diameter - Outside: | 0.600" (15.24mm) |
| Diameter - Inside: | 0.502" (12.75mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 7.6 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
3169CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.312,L= 2.63,W= .162 |
In Stock: 115 $6.68000 |
|
71457CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .75,W= .046 |
In Stock: 5,268 $6.69000 |
|
S-303CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.437,L= 3.59,W= .080 |
In Stock: 1,188 $6.69000 |
|
S-3013CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= 4.50,W= .070 |
In Stock: 442 $6.69000 |
|
10177CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.156,L= 4.13,W= .135 |
In Stock: 320 $6.69000 |
|
71449CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.00,W= .039 |
In Stock: 258 $6.69000 |
|
71454CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 2.00,W= .039 |
In Stock: 250 $6.69000 |
|
71414CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.50,W= .059 |
In Stock: 225 $6.69000 |
|
S-3002CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 5.38,W= .078 |
In Stock: 155 $6.69000 |
|
3355CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 1.88,W= .125 |
In Stock: 143 $6.69000 |