| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.035" (0.89mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.410" (10.41mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 4.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
1583CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.812,L= 3.03,W= .060 |
In Stock: 195 $6.65000 |
|
71487CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.50,W= .038 |
In Stock: 182 $6.65000 |
|
71524CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.50,W= .051 |
In Stock: 179 $6.65000 |
|
71506CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .75,W= .045 |
In Stock: 141 $6.65000 |
|
71471CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.50,W= .035 |
In Stock: 137 $6.65000 |
|
71491CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .63,W= .042 |
In Stock: 136 $6.65000 |
|
71470CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.25,W= .035 |
In Stock: 135 $6.65000 |
|
71519CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .63,W= .051 |
In Stock: 115 $6.65000 |
|
S-217CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.281,L= 2.63,W= .041 |
In Stock: 185 $6.66000 |
|
71226CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .051 |
In Stock: 526 $6.67000 |