| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.059" (1.50mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.362" (9.19mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 78.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71021CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 2.00,W= .051 |
In Stock: 128 $6.55000 |
|
71203CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .88,W= .049 |
In Stock: 107 $6.55000 |
|
71419CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .063 |
In Stock: 9,279 $6.57000 |
|
71415CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .059 |
In Stock: 2,555 $6.57000 |
|
71451CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.50,W= .039 |
In Stock: 1,806 $6.57000 |
|
10483CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 2.38,W= .147 |
In Stock: 868 $6.57000 |
|
71422CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .063 |
In Stock: 862 $6.57000 |
|
71408CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .059 |
In Stock: 808 $6.57000 |
|
71428CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .063 |
In Stock: 675 $6.57000 |
|
71417CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .059 |
In Stock: 483 $6.57000 |