| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.059" (1.50mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.302" (7.67mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 25.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71448CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .88,W= .039 |
In Stock: 456 $6.57000 |
|
71458CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .88,W= .046 |
In Stock: 312 $6.57000 |
|
71429CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .063 |
In Stock: 303 $6.57000 |
|
11285CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.734,L= 2.38,W= .091 |
In Stock: 286 $6.57000 |
|
11222CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.109,L= 3.16,W= .148 |
In Stock: 255 $6.57000 |
|
71416CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .059 |
In Stock: 122 $6.57000 |
|
71459CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.00,W= .046 |
In Stock: 112 $6.57000 |
|
71418CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .059 |
In Stock: 101 $6.57000 |
|
70802SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .38,W= .026 |
In Stock: 1,699 $6.58000 |
|
70847SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .38,W= .032 |
In Stock: 441 $6.58000 |