| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.046" (1.17mm) |
| Diameter - Outside: | 0.455" (11.56mm) |
| Diameter - Inside: | 0.363" (9.22mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 19.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71418CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .059 |
In Stock: 101 $6.57000 |
|
70802SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .38,W= .026 |
In Stock: 1,699 $6.58000 |
|
70847SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .38,W= .032 |
In Stock: 441 $6.58000 |
|
11573CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.406,L= 3.06,W= .082 |
In Stock: 363 $6.58000 |
|
B8-55CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .343,L= 4.88,W= .048 |
In Stock: 902 $6.59000 |
|
HH-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= 1.00,W= .038 |
In Stock: 653 $6.59000 |
|
L-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .343,L= .94,W= .048 |
In Stock: 355 $6.59000 |
|
B12-23CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .041 |
In Stock: 281 $6.59000 |
|
K-93CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .312,L= .38,W= .0475R |
In Stock: 185 $6.59000 |
|
K-22CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .343,L= 1.00,W= .048 |
In Stock: 106 $6.59000 |