| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.048" (1.22mm) |
| Diameter - Outside: | 0.343" (8.71mm) |
| Diameter - Inside: | 0.247" (6.27mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.940" (23.88mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 42.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B12-23CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .041 |
In Stock: 281 $6.59000 |
|
K-93CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .312,L= .38,W= .0475R |
In Stock: 185 $6.59000 |
|
K-22CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .343,L= 1.00,W= .048 |
In Stock: 106 $6.59000 |
|
70272CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .94,W= .014 |
In Stock: 1,495 $6.61000 |
|
S-3008CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.140,L= 1.88,W= .130 |
In Stock: 161 $6.61000 |
|
71392CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.50,W= .051 |
In Stock: 1,730 $6.62000 |
|
71339CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .042 |
In Stock: 507 $6.62000 |
|
71388CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .051 |
In Stock: 376 $6.62000 |
|
71396CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .051 |
In Stock: 334 $6.62000 |
|
71303CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .81,W= .047 |
In Stock: 225 $6.62000 |