| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.051" (1.30mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.318" (8.08mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 12.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71303CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .81,W= .047 |
In Stock: 225 $6.62000 |
|
71403CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.50,W= .055 |
In Stock: 191 $6.62000 |
|
71337CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .038 |
In Stock: 121 $6.62000 |
|
71377CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .048 |
In Stock: 113 $6.62000 |
|
3101CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= 6.75,W= .140 |
In Stock: 500 $6.63000 |
|
71651CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.50,W= .046 |
In Stock: 272 $6.63000 |
|
71664CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.25,W= .054 |
In Stock: 265 $6.63000 |
|
70303CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .38,W= .018 |
In Stock: 54,619 $6.64000 |
|
70323CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .020 |
In Stock: 51,098 $6.64000 |
|
70354CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .022 |
In Stock: 9,251 $6.64000 |