| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.054" (1.37mm) |
| Diameter - Outside: | 0.540" (13.72mm) |
| Diameter - Inside: | 0.432" (10.97mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 20.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70303CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .38,W= .018 |
In Stock: 54,619 $6.64000 |
|
70323CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .020 |
In Stock: 51,098 $6.64000 |
|
70354CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .022 |
In Stock: 9,251 $6.64000 |
|
70254CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .012 |
In Stock: 8,605 $6.64000 |
|
70284CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .50,W= .016 |
In Stock: 7,376 $6.64000 |
|
70314CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .94,W= .018 |
In Stock: 6,258 $6.64000 |
|
70265CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .63,W= .014 |
In Stock: 6,233 $6.64000 |
|
70319CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.38,W= .018 |
In Stock: 6,080 $6.64000 |
|
70290CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .81,W= .016 |
In Stock: 4,085 $6.64000 |
|
70286CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .63,W= .016 |
In Stock: 4,051 $6.64000 |