| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.051" (1.30mm) |
| Diameter - Outside: | 0.300" (7.62mm) |
| Diameter - Inside: | 0.198" (5.03mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 33.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71203CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .88,W= .049 |
In Stock: 107 $6.55000 |
|
71419CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .063 |
In Stock: 9,279 $6.57000 |
|
71415CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .059 |
In Stock: 2,555 $6.57000 |
|
71451CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.50,W= .039 |
In Stock: 1,806 $6.57000 |
|
10483CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 2.38,W= .147 |
In Stock: 868 $6.57000 |
|
71422CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .063 |
In Stock: 862 $6.57000 |
|
71408CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .059 |
In Stock: 808 $6.57000 |
|
71428CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .063 |
In Stock: 675 $6.57000 |
|
71417CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .059 |
In Stock: 483 $6.57000 |
|
71448CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .88,W= .039 |
In Stock: 456 $6.57000 |