| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.063" (1.60mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.294" (7.47mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 183.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71415CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .059 |
In Stock: 2,555 $6.57000 |
|
71451CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.50,W= .039 |
In Stock: 1,806 $6.57000 |
|
10483CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 2.38,W= .147 |
In Stock: 868 $6.57000 |
|
71422CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .063 |
In Stock: 862 $6.57000 |
|
71408CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .059 |
In Stock: 808 $6.57000 |
|
71428CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .063 |
In Stock: 675 $6.57000 |
|
71417CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .059 |
In Stock: 483 $6.57000 |
|
71448CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .88,W= .039 |
In Stock: 456 $6.57000 |
|
71458CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .88,W= .046 |
In Stock: 312 $6.57000 |
|
71429CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .063 |
In Stock: 303 $6.57000 |