| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.047" (1.19mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.266" (6.76mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 17.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71567CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.50,W= .063 |
In Stock: 262 $6.55000 |
|
71224CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .051 |
In Stock: 257 $6.55000 |
|
71583CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.00,W= .067 |
In Stock: 207 $6.55000 |
|
71139CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .56,W= .042 |
In Stock: 183 $6.55000 |
|
71547CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .63,W= .059 |
In Stock: 176 $6.55000 |
|
71021CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 2.00,W= .051 |
In Stock: 128 $6.55000 |
|
71203CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .88,W= .049 |
In Stock: 107 $6.55000 |
|
71419CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .063 |
In Stock: 9,279 $6.57000 |
|
71415CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .059 |
In Stock: 2,555 $6.57000 |
|
71451CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.50,W= .039 |
In Stock: 1,806 $6.57000 |