| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.040" (1.02mm) |
| Diameter - Outside: | 0.328" (8.33mm) |
| Diameter - Inside: | 0.248" (6.30mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.190" (30.23mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 13.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B12-15CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .296,L= 1.78,W= .041 |
In Stock: 209 $6.47000 |
|
MM-38CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .312,L= .84,W= .040 |
In Stock: 208 $6.47000 |
|
B14-27CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .343,L= 2.00,W= .034 |
In Stock: 1,233 $6.49000 |
|
71331CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .038 |
In Stock: 11,522 $6.50000 |
|
71352CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .63,W= .045 |
In Stock: 7,486 $6.50000 |
|
71314CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .63,W= .035 |
In Stock: 7,035 $6.50000 |
|
71293CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.25,W= .043 |
In Stock: 4,898 $6.50000 |
|
71284CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .56,W= .043 |
In Stock: 2,626 $6.50000 |
|
71342CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .042 |
In Stock: 2,403 $6.50000 |
|
71301CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .69,W= .047 |
In Stock: 2,002 $6.50000 |