| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.038" (0.97mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.344" (8.74mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.880" (22.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 12.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71352CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .63,W= .045 |
In Stock: 7,486 $6.50000 |
|
71314CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .63,W= .035 |
In Stock: 7,035 $6.50000 |
|
71293CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.25,W= .043 |
In Stock: 4,898 $6.50000 |
|
71284CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .56,W= .043 |
In Stock: 2,626 $6.50000 |
|
71342CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .042 |
In Stock: 2,403 $6.50000 |
|
71301CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .69,W= .047 |
In Stock: 2,002 $6.50000 |
|
71381CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .0475 |
In Stock: 1,581 $6.50000 |
|
71356CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.25,W= .045 |
In Stock: 1,324 $6.50000 |
|
71359CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .045 |
In Stock: 1,304 $6.50000 |
|
71333CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.25,W= .038 |
In Stock: 1,228 $6.50000 |