| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.047" (1.19mm) |
| Diameter - Outside: | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Inside: | 0.296" (7.52mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.690" (17.53mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 41.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71381CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .0475 |
In Stock: 1,581 $6.50000 |
|
71356CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.25,W= .045 |
In Stock: 1,324 $6.50000 |
|
71359CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .045 |
In Stock: 1,304 $6.50000 |
|
71333CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.25,W= .038 |
In Stock: 1,228 $6.50000 |
|
71330CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .038 |
In Stock: 1,039 $6.50000 |
|
71336CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .038 |
In Stock: 1,025 $6.50000 |
|
71322CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .035 |
In Stock: 1,009 $6.50000 |
|
71315CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .035 |
In Stock: 995 $6.50000 |
|
71347CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .042 |
In Stock: 967 $6.50000 |
|
71390CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .051 |
In Stock: 964 $6.50000 |