| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.038" (0.97mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.344" (8.74mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 5.7 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71322CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .035 |
In Stock: 1,009 $6.50000 |
|
71315CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .035 |
In Stock: 995 $6.50000 |
|
71347CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .042 |
In Stock: 967 $6.50000 |
|
71390CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .051 |
In Stock: 964 $6.50000 |
|
71383CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .048 |
In Stock: 928 $6.50000 |
|
71360CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .045 |
In Stock: 921 $6.50000 |
|
71295CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.50,W= .043 |
In Stock: 907 $6.50000 |
|
71346CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.50,W= .042 |
In Stock: 713 $6.50000 |
|
71324CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .035 |
In Stock: 646 $6.50000 |
|
71343CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .042 |
In Stock: 644 $6.50000 |