| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.048" (1.22mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.324" (8.23mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 11.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71360CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .045 |
In Stock: 921 $6.50000 |
|
71295CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.50,W= .043 |
In Stock: 907 $6.50000 |
|
71346CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.50,W= .042 |
In Stock: 713 $6.50000 |
|
71324CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .035 |
In Stock: 646 $6.50000 |
|
71343CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .042 |
In Stock: 644 $6.50000 |
|
71371CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .048 |
In Stock: 561 $6.50000 |
|
71344CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .042 |
In Stock: 488 $6.50000 |
|
71329CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .63,W= .038 |
In Stock: 451 $6.50000 |
|
71350CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .042 |
In Stock: 414 $6.50000 |
|
71348CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .042 |
In Stock: 394 $6.50000 |