| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.042" (1.07mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.336" (8.53mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 7.8 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71311CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.75,W= .047 |
In Stock: 372 $6.50000 |
|
71400CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .055 |
In Stock: 370 $6.50000 |
|
71316CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .035 |
In Stock: 365 $6.50000 |
|
71320CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .035 |
In Stock: 365 $6.50000 |
|
71380CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .048 |
In Stock: 363 $6.50000 |
|
71300CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .63,W= .047 |
In Stock: 357 $6.50000 |
|
71328CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .56,W= .038 |
In Stock: 347 $6.50000 |
|
71305CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .94,W= .047 |
In Stock: 339 $6.50000 |
|
71357CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.50,W= .045 |
In Stock: 327 $6.50000 |
|
71358CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .045 |
In Stock: 308 $6.50000 |