| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.047" (1.19mm) |
| Diameter - Outside: | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Inside: | 0.296" (7.52mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 45.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71328CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .56,W= .038 |
In Stock: 347 $6.50000 |
|
71305CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .94,W= .047 |
In Stock: 339 $6.50000 |
|
71357CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.50,W= .045 |
In Stock: 327 $6.50000 |
|
71358CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .045 |
In Stock: 308 $6.50000 |
|
71349CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .042 |
In Stock: 281 $6.50000 |
|
71335CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .038 |
In Stock: 280 $6.50000 |
|
71398CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .63,W= .055 |
In Stock: 279 $6.50000 |
|
71327CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .038 |
In Stock: 254 $6.50000 |
|
71291CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.00,W= .043 |
In Stock: 241 $6.50000 |
|
71374CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .048 |
In Stock: 237 $6.50000 |