| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.043" (1.09mm) |
| Diameter - Outside: | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Inside: | 0.304" (7.72mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 19.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71374CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .048 |
In Stock: 237 $6.50000 |
|
71310CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.50,W= .047 |
In Stock: 224 $6.50000 |
|
71332CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .038 |
In Stock: 215 $6.50000 |
|
71407CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .055 |
In Stock: 200 $6.50000 |
|
71317CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .035 |
In Stock: 194 $6.50000 |
|
71354CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .045 |
In Stock: 192 $6.50000 |
|
71391CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.25,W= .051 |
In Stock: 174 $6.50000 |
|
71405CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .055 |
In Stock: 163 $6.50000 |
|
71299CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .56,W= .047 |
In Stock: 160 $6.50000 |
|
71353CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .045 |
In Stock: 159 $6.50000 |