| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.055" (1.40mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.310" (7.87mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 21.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71299CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .56,W= .047 |
In Stock: 160 $6.50000 |
|
71353CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .045 |
In Stock: 159 $6.50000 |
|
71401CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .055 |
In Stock: 158 $6.50000 |
|
71296CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.75,W= .043 |
In Stock: 132 $6.50000 |
|
71404CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .055 |
In Stock: 126 $6.50000 |
|
71402CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.25,W= .055 |
In Stock: 125 $6.50000 |
|
71289CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .88,W= .043 |
In Stock: 117 $6.50000 |
|
71294CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.38,W= .043 |
In Stock: 117 $6.50000 |
|
71387CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .63,W= .051 |
In Stock: 117 $6.50000 |
|
71309CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.38,W= .047 |
In Stock: 115 $6.50000 |