| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.043" (1.09mm) |
| Diameter - Outside: | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Inside: | 0.304" (7.72mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 10.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71404CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.75,W= .055 |
In Stock: 126 $6.50000 |
|
71402CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.25,W= .055 |
In Stock: 125 $6.50000 |
|
71289CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .88,W= .043 |
In Stock: 117 $6.50000 |
|
71294CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.38,W= .043 |
In Stock: 117 $6.50000 |
|
71387CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .63,W= .051 |
In Stock: 117 $6.50000 |
|
71309CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= 1.38,W= .047 |
In Stock: 115 $6.50000 |
|
71338CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .038 |
In Stock: 109 $6.50000 |
|
71395CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .051 |
In Stock: 109 $6.50000 |
|
71361CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .045 |
In Stock: 105 $6.50000 |
|
71304CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .88,W= .0475 |
In Stock: 7,630 $6.51000 |