| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.047" (1.19mm) |
| Diameter - Outside: | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Inside: | 0.296" (7.52mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.380" (35.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 19.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71338CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .038 |
In Stock: 109 $6.50000 |
|
71395CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.25,W= .051 |
In Stock: 109 $6.50000 |
|
71361CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.50,W= .045 |
In Stock: 105 $6.50000 |
|
71304CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .88,W= .0475 |
In Stock: 7,630 $6.51000 |
|
71665CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.50,W= .054 |
In Stock: 1,454 $6.51000 |
|
71869CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .660,L= 1.25,W= .049 |
In Stock: 957 $6.51000 |
|
71086CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .035 |
In Stock: 878 $6.51000 |
|
71638CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.25,W= .041 |
In Stock: 793 $6.51000 |
|
71084CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .035 |
In Stock: 698 $6.51000 |
|
71868CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .660,L= 1.00,W= .049 |
In Stock: 500 $6.51000 |