| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.049" (1.24mm) |
| Diameter - Outside: | 0.660" (16.76mm) |
| Diameter - Inside: | 0.562" (14.27mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 13.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71641CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 2.00,W= .041 |
In Stock: 423 $6.51000 |
|
71640CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.75,W= .041 |
In Stock: 403 $6.51000 |
|
71691CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.50,W= .063 |
In Stock: 327 $6.51000 |
|
71645CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 3.00,W= .041 |
In Stock: 304 $6.51000 |
|
71659SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .054 |
In Stock: 236 $6.51000 |
|
71705CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.75,W= .067 |
In Stock: 224 $6.51000 |
|
71642CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 2.25,W= .041 |
In Stock: 213 $6.51000 |
|
71703CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.25,W= .067 |
In Stock: 190 $6.51000 |
|
71690CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.25,W= .063 |
In Stock: 135 $6.51000 |
|
71302CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .75,W= .047 |
In Stock: 130 $6.51000 |