| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.054" (1.37mm) |
| Diameter - Outside: | 0.540" (13.72mm) |
| Diameter - Inside: | 0.432" (10.97mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 49.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71705CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.75,W= .067 |
In Stock: 224 $6.51000 |
|
71642CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 2.25,W= .041 |
In Stock: 213 $6.51000 |
|
71703CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.25,W= .067 |
In Stock: 190 $6.51000 |
|
71690CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.25,W= .063 |
In Stock: 135 $6.51000 |
|
71302CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .75,W= .047 |
In Stock: 130 $6.51000 |
|
71136CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.50,W= .040 |
In Stock: 101 $6.51000 |
|
71483CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.63,W= .038 |
In Stock: 101 $6.51000 |
|
821CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= 2.50,W= .148 |
In Stock: 1,077 $6.53000 |
|
74CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L=2.50,W=.135 |
In Stock: 639 $6.53000 |
|
2824CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 2.94,W= .125 |
In Stock: 633 $6.53000 |