| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.047" (1.19mm) |
| Diameter - Outside: | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Inside: | 0.296" (7.52mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 35.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71136CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.50,W= .040 |
In Stock: 101 $6.51000 |
|
71483CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.63,W= .038 |
In Stock: 101 $6.51000 |
|
821CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= 2.50,W= .148 |
In Stock: 1,077 $6.53000 |
|
74CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L=2.50,W=.135 |
In Stock: 639 $6.53000 |
|
2824CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 2.94,W= .125 |
In Stock: 633 $6.53000 |
|
S-3064CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.875,L= 1.25,W= .080 |
In Stock: 410 $6.53000 |
|
11690CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= 4.75,W= .165 |
In Stock: 210 $6.53000 |
|
4149CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .938,L= 6.00,W= .0915 |
In Stock: 170 $6.53000 |
|
71183CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.00,W= .0475 |
In Stock: 30,407 $6.55000 |
|
71187CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .047 |
In Stock: 16,553 $6.55000 |