| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.092" (2.34mm) |
| Diameter - Outside: | 0.938" (23.83mm) |
| Diameter - Inside: | 0.754" (19.15mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 6.000" (152.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71183CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.00,W= .0475 |
In Stock: 30,407 $6.55000 |
|
71187CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .047 |
In Stock: 16,553 $6.55000 |
|
71145CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .042 |
In Stock: 2,991 $6.55000 |
|
71195CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 3.50,W= .0475 |
In Stock: 2,190 $6.55000 |
|
71575CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .50,W= .067 |
In Stock: 1,629 $6.55000 |
|
71182CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .047 |
In Stock: 1,500 $6.55000 |
|
71197CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .049 |
In Stock: 1,495 $6.55000 |
|
71532CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .50,W= .055 |
In Stock: 1,120 $6.55000 |
|
71231CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .051 |
In Stock: 1,079 $6.55000 |
|
71565CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.25,W= .063 |
In Stock: 1,006 $6.55000 |