| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.067" (1.70mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.346" (8.79mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 180.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71182CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .047 |
In Stock: 1,500 $6.55000 |
|
71197CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .049 |
In Stock: 1,495 $6.55000 |
|
71532CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .50,W= .055 |
In Stock: 1,120 $6.55000 |
|
71231CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .051 |
In Stock: 1,079 $6.55000 |
|
71565CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.25,W= .063 |
In Stock: 1,006 $6.55000 |
|
71155CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .44,W= .045 |
In Stock: 723 $6.55000 |
|
71574CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 3.00,W= .063 |
In Stock: 588 $6.55000 |
|
71552CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.50,W= .059 |
In Stock: 497 $6.55000 |
|
71160CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .75,W= .045 |
In Stock: 419 $6.55000 |
|
71175CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .047 |
In Stock: 417 $6.55000 |