| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.047" (1.19mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.266" (6.76mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 79.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71579CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.00,W= .067 |
In Stock: 379 $6.55000 |
|
71233CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.00,W= .051 |
In Stock: 368 $6.55000 |
|
71564CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.00,W= .063 |
In Stock: 344 $6.55000 |
|
71566CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.38,W= .063 |
In Stock: 338 $6.55000 |
|
71189CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.00,W= .047 |
In Stock: 271 $6.55000 |
|
71567CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.50,W= .063 |
In Stock: 262 $6.55000 |
|
71224CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .051 |
In Stock: 257 $6.55000 |
|
71583CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.00,W= .067 |
In Stock: 207 $6.55000 |
|
71139CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .56,W= .042 |
In Stock: 183 $6.55000 |
|
71547CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .63,W= .059 |
In Stock: 176 $6.55000 |