| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.049" (1.24mm) |
| Diameter - Outside: | 0.660" (16.76mm) |
| Diameter - Inside: | 0.562" (14.27mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 10.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71086CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .035 |
In Stock: 878 $6.51000 |
|
71638CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.25,W= .041 |
In Stock: 793 $6.51000 |
|
71084CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .035 |
In Stock: 698 $6.51000 |
|
71868CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .660,L= 1.00,W= .049 |
In Stock: 500 $6.51000 |
|
71641CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 2.00,W= .041 |
In Stock: 423 $6.51000 |
|
71640CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.75,W= .041 |
In Stock: 403 $6.51000 |
|
71691CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.50,W= .063 |
In Stock: 327 $6.51000 |
|
71645CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 3.00,W= .041 |
In Stock: 304 $6.51000 |
|
71659SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .054 |
In Stock: 236 $6.51000 |
|
71705CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.75,W= .067 |
In Stock: 224 $6.51000 |