| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.043" (1.09mm) |
| Diameter - Outside: | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Inside: | 0.304" (7.72mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 15.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71284CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .56,W= .043 |
In Stock: 2,626 $6.50000 |
|
71342CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .042 |
In Stock: 2,403 $6.50000 |
|
71301CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .69,W= .047 |
In Stock: 2,002 $6.50000 |
|
71381CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .0475 |
In Stock: 1,581 $6.50000 |
|
71356CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.25,W= .045 |
In Stock: 1,324 $6.50000 |
|
71359CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .045 |
In Stock: 1,304 $6.50000 |
|
71333CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.25,W= .038 |
In Stock: 1,228 $6.50000 |
|
71330CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .038 |
In Stock: 1,039 $6.50000 |
|
71336CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .038 |
In Stock: 1,025 $6.50000 |
|
71322CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 2.00,W= .035 |
In Stock: 1,009 $6.50000 |