| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.040" (1.02mm) |
| Diameter - Outside: | 0.343" (8.71mm) |
| Diameter - Inside: | 0.263" (6.68mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.530" (64.26mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 5.5 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
A13-66CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 123 $6.40000 |
|
73CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L=2.50,W=.135 |
In Stock: 1,110 $6.41000 |
|
70567CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= .94,W= .020 |
In Stock: 823 $6.41000 |
|
874CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L=5.00,W= .0915 |
In Stock: 472 $6.41000 |
|
11811CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L= 3.59,W= .114 |
In Stock: 324 $6.41000 |
|
S-1407CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .938,L= 4.38,W= .0625 |
In Stock: 284 $6.41000 |
|
70351CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .75,W= .022 |
In Stock: 272 $6.41000 |
|
S-1383CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 1.06,W= .105 |
In Stock: 255 $6.41000 |
|
S-103CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 3.75,W= .072 |
In Stock: 226 $6.42000 |
|
71171CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.25,W= .045 |
In Stock: 33,892 $6.43000 |