| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.020" (0.51mm) |
| Diameter - Outside: | 0.240" (6.10mm) |
| Diameter - Inside: | 0.200" (5.08mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.940" (23.88mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.2 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
874CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L=5.00,W= .0915 |
In Stock: 472 $6.41000 |
|
11811CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L= 3.59,W= .114 |
In Stock: 324 $6.41000 |
|
S-1407CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .938,L= 4.38,W= .0625 |
In Stock: 284 $6.41000 |
|
70351CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .75,W= .022 |
In Stock: 272 $6.41000 |
|
S-1383CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 1.06,W= .105 |
In Stock: 255 $6.41000 |
|
S-103CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 3.75,W= .072 |
In Stock: 226 $6.42000 |
|
71171CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.25,W= .045 |
In Stock: 33,892 $6.43000 |
|
71015CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.00,W= .051 |
In Stock: 23,284 $6.43000 |
|
71009CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .63,W= .051 |
In Stock: 3,441 $6.43000 |
|
71156CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .045 |
In Stock: 2,430 $6.43000 |