| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 1.125" (28.58mm) |
| Diameter - Inside: | 0.915" (23.24mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.060" (26.92mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 57.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-103CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 3.75,W= .072 |
In Stock: 226 $6.42000 |
|
71171CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.25,W= .045 |
In Stock: 33,892 $6.43000 |
|
71015CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.00,W= .051 |
In Stock: 23,284 $6.43000 |
|
71009CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .63,W= .051 |
In Stock: 3,441 $6.43000 |
|
71156CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .045 |
In Stock: 2,430 $6.43000 |
|
71476CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .50,W= .038 |
In Stock: 2,366 $6.43000 |
|
71365CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .047 |
In Stock: 2,142 $6.43000 |
|
71509CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.25,W= .045 |
In Stock: 1,800 $6.43000 |
|
71469CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.00,W= .035 |
In Stock: 1,008 $6.43000 |
|
71154CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.50,W= .042 |
In Stock: 884 $6.43000 |