| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.035" (0.89mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.410" (10.41mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 7.2 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71154CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.50,W= .042 |
In Stock: 884 $6.43000 |
|
71003CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 2.75,W= .049 |
In Stock: 776 $6.43000 |
|
71142CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .75,W= .042 |
In Stock: 770 $6.43000 |
|
71636CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .88,W= .041 |
In Stock: 658 $6.43000 |
|
71490CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .50,W= .042 |
In Stock: 634 $6.43000 |
|
71482CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.50,W= .038 |
In Stock: 493 $6.43000 |
|
71168CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .045 |
In Stock: 436 $6.43000 |
|
71507CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .88,W= .045 |
In Stock: 394 $6.43000 |
|
71143CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .042 |
In Stock: 389 $6.43000 |
|
71172CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.50,W= .045 |
In Stock: 368 $6.43000 |