| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.042" (1.07mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.396" (10.06mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 28.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71482CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.50,W= .038 |
In Stock: 493 $6.43000 |
|
71168CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .045 |
In Stock: 436 $6.43000 |
|
71507CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .88,W= .045 |
In Stock: 394 $6.43000 |
|
71143CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .042 |
In Stock: 389 $6.43000 |
|
71172CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.50,W= .045 |
In Stock: 368 $6.43000 |
|
71467CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .75,W= .035 |
In Stock: 364 $6.43000 |
|
71152CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.00,W= .042 |
In Stock: 342 $6.43000 |
|
71007CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .50,W= .051 |
In Stock: 339 $6.43000 |
|
71151CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.75,W= .042 |
In Stock: 334 $6.43000 |
|
71140CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .042 |
In Stock: 330 $6.43000 |