| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.042" (1.07mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.276" (7.01mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 10.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71007CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .50,W= .051 |
In Stock: 339 $6.43000 |
|
71151CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.75,W= .042 |
In Stock: 334 $6.43000 |
|
71140CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .042 |
In Stock: 330 $6.43000 |
|
71528CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.25,W= .051 |
In Stock: 326 $6.43000 |
|
71153CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.25,W= .042 |
In Stock: 304 $6.43000 |
|
71016CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.13,W= .051 |
In Stock: 300 $6.43000 |
|
71158CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .045 |
In Stock: 289 $6.43000 |
|
71473CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.00,W= .035 |
In Stock: 288 $6.43000 |
|
71484CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.75,W= .038 |
In Stock: 286 $6.43000 |
|
71170CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.00,W= .045 |
In Stock: 277 $6.43000 |