| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.035" (0.89mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.410" (10.41mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.5 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71484CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.75,W= .038 |
In Stock: 286 $6.43000 |
|
71170CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.00,W= .045 |
In Stock: 277 $6.43000 |
|
71166CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.25,W= .045 |
In Stock: 239 $6.43000 |
|
71492CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .75,W= .042 |
In Stock: 223 $6.43000 |
|
71514CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.25,W= .045 |
In Stock: 215 $6.43000 |
|
71163CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .045 |
In Stock: 211 $6.43000 |
|
71022CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 2.25,W= .051 |
In Stock: 195 $6.43000 |
|
71173CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.75,W= .045 |
In Stock: 179 $6.43000 |
|
71500CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.25,W= .042 |
In Stock: 172 $6.43000 |
|
71165CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.13,W= .045 |
In Stock: 164 $6.43000 |