| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.045" (1.14mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 7.1 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71163CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .045 |
In Stock: 211 $6.43000 |
|
71022CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 2.25,W= .051 |
In Stock: 195 $6.43000 |
|
71173CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.75,W= .045 |
In Stock: 179 $6.43000 |
|
71500CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.25,W= .042 |
In Stock: 172 $6.43000 |
|
71165CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.13,W= .045 |
In Stock: 164 $6.43000 |
|
71020CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.75,W= .051 |
In Stock: 154 $6.43000 |
|
71019CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.50,W= .051 |
In Stock: 152 $6.43000 |
|
71025CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 3.00,W= .051 |
In Stock: 137 $6.43000 |
|
71002CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 2.50,W= .049 |
In Stock: 127 $6.43000 |
|
71150CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .042 |
In Stock: 123 $6.43000 |