| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.051" (1.30mm) |
| Diameter - Outside: | 0.300" (7.62mm) |
| Diameter - Inside: | 0.198" (5.03mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 22.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71002CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 2.50,W= .049 |
In Stock: 127 $6.43000 |
|
71150CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .042 |
In Stock: 123 $6.43000 |
|
10208CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.703,L= .88,W= .088 |
In Stock: 110 $6.43000 |
|
71032CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .75,W= .026 |
In Stock: 543 $6.45000 |
|
71067CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .56,W= .032 |
In Stock: 286 $6.45000 |
|
S-984CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .953,L= 1.91,W= .081 |
In Stock: 131 $6.45000 |
|
S-1249CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 116 $6.45000 |
|
71071CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .032 |
In Stock: 108 $6.45000 |
|
S-1018CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.156,L= .94,W= .135 |
In Stock: 1,434 $6.46000 |
|
S-401CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.390,L= .94,W= .135 |
In Stock: 1,368 $6.46000 |