| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.026" (0.66mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.308" (7.82mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 6.1 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71067CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .56,W= .032 |
In Stock: 286 $6.45000 |
|
S-984CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .953,L= 1.91,W= .081 |
In Stock: 131 $6.45000 |
|
S-1249CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 116 $6.45000 |
|
71071CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .032 |
In Stock: 108 $6.45000 |
|
S-1018CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.156,L= .94,W= .135 |
In Stock: 1,434 $6.46000 |
|
S-401CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.390,L= .94,W= .135 |
In Stock: 1,368 $6.46000 |
|
281CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.406,L=1.75,W=.148 |
In Stock: 1,104 $6.46000 |
|
10942CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= .69,W= .135 |
In Stock: 1,083 $6.46000 |
|
3251CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= 5.50,W= .068 |
In Stock: 821 $6.46000 |
|
S-162CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.578,L= 1.63,W= .075 |
In Stock: 567 $6.46000 |