| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.032" (0.81mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.296" (7.52mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.810" (20.57mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 11.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1018CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.156,L= .94,W= .135 |
In Stock: 1,434 $6.46000 |
|
S-401CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.390,L= .94,W= .135 |
In Stock: 1,368 $6.46000 |
|
281CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.406,L=1.75,W=.148 |
In Stock: 1,104 $6.46000 |
|
10942CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= .69,W= .135 |
In Stock: 1,083 $6.46000 |
|
3251CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= 5.50,W= .068 |
In Stock: 821 $6.46000 |
|
S-162CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.578,L= 1.63,W= .075 |
In Stock: 567 $6.46000 |
|
TA-2136CSCentury Spring Corp. |
LO= 1.312, SO= 0.828, W= 0.062 |
In Stock: 565 $6.46000 |
|
S-91CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 2.63,W= .125 |
In Stock: 396 $6.46000 |
|
S-336CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.421,L= 1.19,W= .109 |
In Stock: 265 $6.46000 |
|
S-256CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.156,L= 3.00,W= .091 |
In Stock: 249 $6.46000 |