| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.091" (2.31mm) |
| Diameter - Outside: | 1.156" (29.36mm) |
| Diameter - Inside: | 0.974" (24.74mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71455CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .50,W= .046 |
In Stock: 248 $6.46000 |
|
S-1388CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 2.31,W= .092 |
In Stock: 242 $6.46000 |
|
B7-52CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= 1.91,W= .116 |
In Stock: 198 $6.46000 |
|
S-292CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= 1.63,W= .092 |
In Stock: 166 $6.46000 |
|
S-450CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 2.44,W= .092 |
In Stock: 154 $6.46000 |
|
1919CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.750,L= 1.63,W= .148 |
In Stock: 153 $6.46000 |
|
S-61CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .609,L= 4.38,W= .085 |
In Stock: 144 $6.46000 |
|
3673CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= 4.63,W= .081 |
In Stock: 139 $6.46000 |
|
S-1241CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.406,L= .75,W= .135 |
In Stock: 114 $6.46000 |
|
11684CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.046,L= 7.50,W= .128 |
In Stock: 101 $6.46000 |