| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Outside: | 0.609" (15.47mm) |
| Diameter - Inside: | 0.439" (11.15mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.380" (111.25mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 15.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
3673CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= 4.63,W= .081 |
In Stock: 139 $6.46000 |
|
S-1241CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.406,L= .75,W= .135 |
In Stock: 114 $6.46000 |
|
11684CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.046,L= 7.50,W= .128 |
In Stock: 101 $6.46000 |
|
G-94CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .328,L= 1.94,W= .024 |
In Stock: 2,937 $6.47000 |
|
I-21CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .343,L= 1.06,W= .045 |
In Stock: 1,272 $6.47000 |
|
B7-26CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .328,L= 1.19,W= .040 |
In Stock: 716 $6.47000 |
|
B12-15CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .296,L= 1.78,W= .041 |
In Stock: 209 $6.47000 |
|
MM-38CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .312,L= .84,W= .040 |
In Stock: 208 $6.47000 |
|
B14-27CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .343,L= 2.00,W= .034 |
In Stock: 1,233 $6.49000 |
|
71331CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .038 |
In Stock: 11,522 $6.50000 |